Optometrysta radzi: W jakim wieku można zacząć nosić soczewki kontaktowe?

21 Likes comments off

Soczewki kontaktowe nie mają dolnej ani górnej granicy wieku, w jakim można zacząć je nosić. Nawet małe dzieci mogą użytkować soczewki kontaktowe. Wszystko zależy jednak od podejścia do tego rodzaju korekcji oraz poczucia odpowiedzialności u dziecka.

Najważniejszą kwestią w przypadku noszenia soczewek jest ich pielęgnacja i zachowanie higieny podczas ich zakładania lub zdejmowania.

Nastolatkowie

Dlatego najczęściej, swoją przygodę z soczewkami kontaktowymi rozpoczynają nastolatkowie. Posiadają już pewien poziom świadomości ryzyka jakie wiąże się z brakiem przestrzegania zasad higieny użytkując soczewki kontaktowe. Nie jest jednak powiedziane, że młodsze dzieci nie będą w stanie z powodzeniem nosić szkieł kontaktowych. Wielką rolę w tym przypadku pełnią rodzice, którzy na podstawie znajomości swojego dziecka mogą zdecydować, czy będzie w stanie użytkować soczewki.

Większa wygoda

Soczewki kontaktowe to z pewnością większa wygoda szczególnie jeśli chodzi o dzieci w wieku szkolnym, które często są bardzo aktywne fizycznie i korekcja wzroku przy pomocy soczewek zamiast okularów może przyczynić się do zwiększenia osiągów w sporcie przez dziecko. Soczewki kontaktowe bowiem nie ograniczają widzenia, nie wypadną z oczu, nie uszkodzą się też tak prosto jak ma to miejsce w przypadku okularów.

Nie ma zagrożenia również, że dziecko je zgubi tak jak może to nastąpić z okularami korekcyjnymi, których koszt to często kilkaset złotych. Soczewki kontaktowe to też mniejszy jednorazowy koszt zakupu.

Ważne to przeprowadzić z dzieckiem szczegółową rozmowę, podczas której poznamy przyczyny chęci noszenia soczewek przez nasze dziecko. Czy chodzi o względy kosmetyczne czy praktyczne. W ofercie są bowiem soczewki kolorowe jednodniowe lub miesięczne, a także klasyczne soczewki jednodniowe lub miesięczne. Jeśli dziecko potrzebuje szkieł kontaktowych tylko okazyjnie lub masz obawy co do odpowiedzialnego podejścia do ich użytkowania, może dobrym wyjściem okażą się soczewki jednodniowe, jeśli na stałe chcielibyśmy zamienić okulary na soczewki a codzienna pielęgnacja nie będzie stanowić przeszkody – warto pomyśleć nad soczewkami miesięcznymi lub dwutygodniowymi.

Najpierw wizyta u specjalisty

Oczywiście przed przystąpieniem do ostatecznego wyboru soczewek kontaktowych należy udać się do optometrysty bądź okulisty, który zbada dziecku wzrok, a także nauczy zakładania i zdejmowania soczewek. Podczas takiej wizyty dziecko otrzyma szereg informacji na temat odpowiedniego noszenia soczewek, a także ich sposobie pielęgnacji czy przechowywaniu.
Wizyta u specjalisty jest zatem kluczową kwestią dla każdej osoby, która po raz pierwszy sięgnie po ten rodzaj korekcji wzroku.